הזרקות, אנטי אייג'ינג, טיפולים קוסמטיים

הזרקות, אנטי אייג'ינג, טיפולים קוסמטיים


ד"ר להבית אקרמן, רופאת עור בכירה המתמחה בדרמואסטתיקה, יו''ר האיגוד הישראלי לכירורגיה דרמטולוגית.

העובדות מעידות על כך שטיפולים קוסמטיים מעלים את הביטחון העצמי של המטופלים.
חשוב לבנות תוכנית טיפול מותאמת ובראש ובראשונה להתייעץ עם הרופא/ה שלך.

יש כל כך הרבה מידע שגוי בנושא ועל כן נתייחס לנושאים הבאים:

 • כיצד לבחור את מקום הטיפול (האם מכונים רפואיים מוסמכים או מכוני קוסמטיקה פרטיים? מה צריך לבדוק לפני שמחליטים על המקום?)
  העור של מתמודדי הפסוריאזיס פגוע יותר ויש להבדיל בין טיפול קוסמטי לרפואי.
  טרם קביעת התור כדאי להתייעץ עם רופא העור לגבי הטיפול הקוסמטי. חשוב לבדוק מי הרופא במרפאה האסתטית, האם הוא עובד בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומה חוות הדעת עליו.
  באתר של משרד הבריאות, ניתן לוודא שהרופא הוא בעל המומחיות הנדרשת.

 • האם טיפול קוסמטי יכול לגרום להתפרצות המחלה?
  טיפולים קוסמטיים הם שם כולל למגוון סוגים של טיפולים.
  כאשר מתמקדים בהזרקות הסיכון שמחלה תתפרץ נמוך.
  לעומת זאת טיפולים שפוצעים את העור כדוגמת לייזרים , פילינג וכד' כן יכולים לגרום להתפרצות המחלה, הכוונה היא בחולה ידוע - לא להופעה חדשה. חשוב להבין שעור של חולי פסוריאזיס רגיש יותר לפציעה ולכן עדיף לבצע את הטיפול אצל רופא שמבין את כל המכלול ולא רק את התחום הצר של הטיפול האסתטי.

 • מהם הדגשים לחולי הפסוריאזיס לפני טיפול אסתטי?
  תלוי איזה טיפול.
  כאשר מדובר בהזרקות- אין הבדלים בין חולה פסוריאזיס למישהו שאינו חולה. חשוב לדעת שלא כדאי לעשות טיפולים כשהמחלה פעילה וסוערת.
  בטיפולי מכשור כמו פילינג או טיפול לייזר. כל פציעה של העור יכולה לגרום להופעה של הפסוריאזיס באזור הפציעה (תופעת קבנר) ולכן חשוב במקרים אלה לא להתחיל טיפול באזור שיש נגעים פסוריאטים. לגבי טיפולי לייזר גם באזורים בהם אין פסוריאזיס יש להבין את הסיכונים ולקבל החלטה בהתאם לכך, ובכל מקרה מומלץ לעשות טיפולים פחות אגרסיביים.

 • מה עליי לעשות במקרה של תופעות לוואי להזרקות / טיפולים קוסמטיים שונים?
  חשוב לציין שתופעות לוואי לא תמיד קשורות למחלה או לטיפול בה.
  יש ללכת ולהיוועץ עם רופא מומחה לשם אבחון וטיפול מתאים לתופעת הלוואי. תופעות לוואי זה חלק בלתי נפרד מטיפולים- ולרוב הן צפויות וקלות והכי חשוב- חולפות תוך מס ימים.

 • האם הפסוריאזיס משאיר צלקות כלשהן על העור ? מה לגבי קעקועים לייזרים וכד'?
  עור של פסוריאזיס אינו נוטה להצטלק יותר מעור רגיל. באזור הפציעה יכול להתעורר פסוריאזיס (מקומי, תופעת קבנר).
  פעולות כגון קעקועים, לייזרים וכדומה מהוות סיכון לחולה פסוריאזיס כיוון שמדובר בפציעה של העור. ניתן לטפל באזור מקועקע במידה והמחלה תתפרץ באזור אך יש לקחת את נושא הסיכון בחשבון. אני בגדול לא ממליצה על קעקוע למי שיש לו פסוריאזיס כיוון שקעקוע זה משהו שקשה להיפטר ממנו במידה ומתעוררת בעיה באזור אבל זו אינה התווית נגד מוחלטת.
  חשוב ללכת לרופא עור ורצוי רופא העוסק באסתטיקה.
מקורות

1. Nat. Rev Immunol- Skin immune sentinels in health and disease Frank O. Nestle,* Paola Di Meglio,* Jian-Zhong Qin, and Brian J. Nickoloff
2. Cutis, 018 Nov;102(5S):18-20.Psoriasis risk factors and triggers Erica B Lee 1, Kevin K Wu 2, Michael P Lee 3, Tina Bhutani 4, Jashin J Wu
3. The current view of psoriasis pathogenesis proposes that a combination of environmental and genetic factors confers susceptibility to the disease and that a dysregulated immune response leads to a series of linked cellular changes in the skin127,132.
Nestle FO, Kaplan DH, Barker J. Psoriasis. N. Engl. J. Med. 2009;361:496–509.
4. New Uses of AbobotulinumtoxinA in Aesthetics Joel Schlessinger 1, Erin Gilbert 2, Joel L Cohen 3, Joely Kaufman 5
6. Ward NL, Kavlick KD, Diaconu D, Dawes SM, Michaels KA, Gilbert E. Botulinum neurotoxin A decreases infiltrating cutaneous lymphocytes and improves acanthosis in the KC-Tie2 mouse model. J Invest Dermatol. 2012;132(7):1927-1930.
7. Ward NL, Kavlick KD, Diaconu D, Dawes SM, Michaels KA, Gilbert E. Botulinum neurotoxin A decreases infiltrating cutaneous lymphocytes and improves acanthosis in the KC-Tie2 mouse model. J Invest Dermatol. 2012;132(7):1927-1930.

בנושאים נוספים ניתן לפנות לאגודת הפסוריאזיס.

שירות לציבור. מוגש מטעם חברת J-C Health Care Ltd Janssen Israel ובשיתוף אגודת הפסוריאזיס הישראלית. לפרטים נוספים מומלץ לפנות לרופא המטפל.