החיים עם דיכאון

כיום תרופות נוגדות דיכאון הן מהתרופות הנרשמות ביותר בעולם – הן בזכות היעילות שלהן והן בזכות ההפחתה המבורכת בסטיגמה שנלוותה בעבר לטיפול פסיכיאטרי. כך למשל אנשי עסקים, פוליטיקאים וספורטאים בכירים בארץ ובעולם שחשפו בשנים האחרונות את הסיפורים האישיים שלהם ואת חשיבות הפניה לעזרה ולטיפול, עזרו גם הם בהפחתת הסטיגמה.

בעשרות השנים האחרונות פותחו תרופות רבות, שהוכחו כיעילות בטיפול בדיכאון.

חשוב להבין שהתרופות עצמן לא 'ישנו' את האדם המשתמש בהן, אלא יקלו על תסמיני הדיכאון מהם האדם סובל. פעמים רבות נדרשת נטילה של התרופות באופן סדיר במשך שבועות ספורים על מנת להשיג את ההטבה הקלינית – ועל כן נדרשת סבלנות ותקשורת טובה עם הרופא המטפל. מקצת מהתרופות יכולות לגרום לתופעות לוואי שונות, חלקן מופיעות בעיקר בימים הראשונים לנטילה וחולפות בהמשך.

לרוב הטיפול התרופתי יתחיל במינון נמוך, ובהדרגה ניתן יהיה להבין מה המינון הטיפולי האפקטיבי עבור כל אדם. יש לזכור שמצד אחד כולנו שונים ועל כן מגיבים אחרת לתרופות ומצד שני קיים כיום מגוון תרופות רחב ביותר - ועל כן לעיתים תרופה שעזרה לאדם מסוים תעזור פחות לאדם אחר. לעיתים במידה והתרופה הראשונה לא עזרה – הרופא המטפל יוכל לבחור תרופה אחרת שתוכל לסייע לאדם המתמודד עם דיכאון.

על כן חשוב מאוד בתחילת הטיפול להבין מהרופא המטפל:

1. מתי אני צפוי להרגיש הטבה?

2. מה הן תופעות הלוואי שאני צריך לשים אליהן לב? מתי צריך להפסיק טיפול באופן מיידי ומתי מומלץ להמשיך את הטיפול למרות תופעות הלוואי?

3. מתי כדאי להגיע לשיחה נוספת עם הרופא על מנת להחליט על המשך הטיפול?

טיפולים פסיכותרפיים

אלו טיפולים הניתנים לרוב על ידי פסיכולוגים או מטפלים מוסמכים אחרים שעברו הכשרה מתאימה. לרוב מדובר על טיפולים קצרים יחסית המתפרסים על פני עשרות בודדות של פגישות עם מטפל – ומתמקדים בלמידה של כלים להתמודדות עם דיכאון.

כיום מקובל כי טיפולים אלו יעילים לפחות כמו טיפול תרופתי במקרים של דיכאון מתון. הם דורשים שיתוף פעולה והשתתפות פעילה הן של המטפל והן של המטופל, ומאפשרים לפתור את הקשיים שעומדים בבסיס הדיכאון.

פעילות גופנית ושמירה על אורח חיים בריא

בעשרים השנים האחרונות הולכת ומצטברת הבנה המגובה במחקרים על כך שהטיפול בדיכאון יכול להיות מגוון, ולהיעזר בטכניקות רבות.

כך למשל פעילות גופנית (אירובית דמויית הליכה, אנארובית דמויית משקולות ותרגולי גמישות דוגמת יוגה או פילאטיס) הוכחה כיעילה באנשים בריאים המתמודדים עם תסמיני דיכאון קלים1.

פעילות גופנית מתונה הפכה לחלק בלתי נפרד מטיפול באנשים שעברו אירוע גופני קשה (דוגמת התקף לב) כאשר אחת המטרות היא מניעה של הופעת תסמיני דיכאון במטופלים אלו2.

מספר מחקרים שבוצעו באנשים המתמודדים עם דיכאון בעוצמה בינונית השוו יעילות של טיפול פסיכותרפי לטיפול בפעילות גופנית. המחקרים הראו כי היעילות של פעילות גופנית, אפילו מתונה, יכולה במקרים רבים להיות דומה ליעילות של טיפול פסיכותרפי3,4 ולהביא להקלה משמעותית בסימפטומים.

ההשערה היא כי לפעילות גופנית השפעה פיזיולוגית המדמה בחלק מהמקרים את מנגנוני הפעולה הן של התרופות והן של הטיפול הפסיכותרפי. כך ישנם שינויים פיזיולוגיים (הפרשה של אנדורפינים5) לצד שינויים פסיכולוגיים (שיפור תחושת הערך העצמי למשל6).

בשנים האחרונות נבדקה גם השפעה של פעילות דוגמת יוגה (על סוגיה השונים), ומספר מחקרים7 הדגימו יעילות גם לפעילות זו בטיפול בתסמיני דיכאון.

בכל המקרים מדובר ברמת פעילות גופנית שיכולה להתאים לכל אדם באוכלוסייה. על כן חשוב לעלות את הנושא בשיחה עם הרופא המטפל, ולשוחח על מגבלות, העדפות וטיפול תרופתי בהקשר של פעילות גופנית.


דיכאון ותזונה
פסיכוסומטיקה
מיינדפולנס
  1. DiLorenzo TM, Bargman EP, Stucky-Ropp R, et al. Long-term effects of aerobic exercise on psychological outcomes. Prev Med 1999; 28 (1): 75-85
  2. Milani RV, Lavie CJ, Cassidy MM. Effects of cardiac rehabilitation and exercise training programs on depression in patients after major coronary events. Am Heart J 1996; 132 (4): 726-32
  3. Klein MH, Greist JH, Gurman AS, et al. A comparative outcome study of group psychotherapy vs exercise treatments for depression. Int J Ment Health 1985; 13 (3-4): 148-76
  4. Babyak M, Blumenthal JA, Herman S, et al. Exercise treatment for major depression: maintenance of therapeutic benefit at 10 months. Psychosom Med 2000; 62 (5): 633-8
  5. Darko DF, Risch SC, Gillin JC, et al. Association of betaendorphin with specific clinical symptoms of depression. Am J Psychiatry 1992; 149 (9): 1162-7
  6. Bosscher RJ. Running and mixed physical exercises with depressed psychiatric patients. Int J Sport Psychol 1999; 24 (2): 170-84
  7. Bridges L, Sharma M. The Efficacy of Yoga as a Form of Treatment for Depression.